Войти

Авторизация

Имя пользователя
Пароль *
Запомнить меня

Краткий конспект подготовки к ЗНО по истории Украины №50 "Україна в кінці ХІХ – першій половині ХХ ст."

Підготовка до ЗНО. Історія України.
Конспект 50. Україна в кінці ХІХ – першій половині ХХ ст.


1. Фемінізм – рух за зрівняння жінок у правах з чоловіками.
2. Консерватизм – визначення ідейно-політичних, ідеологічних і культурних течій, що спираються на ідею традиції та спадкоємності в соціальному та культурному житті. Для консерватизму характерні прихильність до існуючих та установлених соціальних систем і норм, «скептичне» сприйняття ідей рівності людей, неприйняття революцій та радикальних реформ, обстоювання еволюційного органічного, максимально повільного розвитку.
3. Лібералізм – філософська, політична та економічна теорія, а також ідеологія, яка виходить з положення про те, що індивідуальні свободи людини є правовим базисом суспільства та економічного ладу.
4. Радикалізм – прагнення до корінних, рішучих методів і дій.
5. Нова ера – компромісна угода, укладена в 1890 р. лідерами Ю. Романчуком, С. Сембратовичем, О. Барвінським при посередництві Володимира Антоновича з польськими політичними колами і австрійським урядом.
6. Трудова міграція – пересування особи з метою тимчасового або постійного працевлаштування.
7. Націоналізація – вилучення з приватної власності осіб у власність держави землі, промислових і транспортних підприємств або цілих галузей народного господарства.
8. Українська національна ідея – прагнення українців до власного самовираження, наявності власної держави.
9. Меценат – фізична особа, яка здійсню добровільну безкорисливу матеріальну, фінансову та іншу підтримку, благодійну допомогу. Назва походить від прізвища римлянина Мецената (Мекенат), який був покровителем мистецтв за імператора Августа і другом Горація та інших поетів.
10. Чорносотенці – збірна назва для низки російських монархічних і ультранаціоналістичних організацій, що виникли після революції 1905 року в Російський імперії. Програмово чорносотенці відстоювали самодержавство, всеросійську національну концепцію (невизнання українців і білорусів як окремих народів) і неподільність Російської імперії, поборювали демократичні і соціальні реформи, конституціоналізм, впливи неросійських груп, зокрема євреїв у суспільному житті (антисемітизм).
11. Східні креси – польська назва територій Західної України, Білорусі і Литви, що колись входили до складу Польщі; «східна окраїна».
12. Коренізація – політика залучення представників корінного населення радянських республік та автономій до місцевого керівництва та надання офіційного (а інколи – й панівного) статусу їхнім національним мовам. Проводилася у СРСР протягом 1920-х років. Політика започаткована XII з'їздом РКП(б) у квітні 1923 року в Москві.
Прикладами коренізації стали, зокрема, українізація та білорусизація.
13. Автокефальна церква – православна церква, яка має цілковиту самостійність у розв'язанні організаційних і культових питань. Перші громади Автокефальної церкви, що виникли в 1919 – 20 рр., активно виступали на підтримку української держави. Після поразки української армії від російських більшовиків українське духівництво Автокефальної церкви провадило своє служіння у підпіллі. В проповідях поширювалась право українців на самобутність і право селян на землю, результати їх праці на землі.
14. Колабораціонізм – співпраця населення або громадян держави з ворогом в інтересах ворога-загарбника на шкоду самій державі чи її союзників.
15. Депортація – примусове переселення, вигнання чи висилка з постійного місця проживання або з держави окремих осіб чи народів. Застосовується як засіб карного чи адміністративного покарання.
16. Розстріляне відродження – духовно-культурне та літературно-мистецьке покоління 30-х рр. XX ст. в Україні, яке дало високохудожні твори у галузі літератури, філософії, живопису, музики, театру, і яке знищив тоталітарний сталінський режим.
17. Тактика «випалена земля» – повне винищення будь-яких об’єктів промислового, сільськогосподарського та цивільного призначення при відступі, для того, щоб вони не дісталися ворогові.
18. Осадництво – політика заселення польськими колоністами західноукраїнських та західнобілоруських земель, яку проводив уряд буржуазно-поміщицької Польщі. Колонізація і військове осадництво в Західній Україні проводились польсько-шляхетським урядом аж до 1939 року.
19. Стаханівський рух – масовий робітничий рух за підвищення продуктивності праці, досягнення високих виробничих показників. Початок стахановського руху покладено у Донбасі. У ніч на 31 серпня 1935 вибійник кадіївської шахти «Центральна-Ірміне» О.Стаханов протягом зміни видобув 102 т вугілля (норма – 7 т).
20. Львівський (таємний) український університет – український нелегальний вищий навчальний заклад у Львові. Заснований у липні 1921 року, існував до 1925 року. Був заснований за ініціативи Наукового товариства ім. Шевченка, Товариства українських наукових викладів ім. П. Могили та Ставропігійського Інституту у Львові, як реакція на дії польської влади із закриття українських кафедр у Львівському університеті і забороною навчання в ньому для студентів української національності.
21. Голокост – переслідування і масове знищення євреїв і циган у Німеччині під час Другої світової війни; систематичне переслідування і знищення європейських євреїв і циган нацистською Німеччиною і колабораціоністами протягом 1933 – 1945 років; геноцид єврейського народу в часи Другої світової війни.
22. Радянізація – насильницьке насаджування на певній території норм економічного, суспільно-політичного та культурного життя, що було характерним для тоталітарного Радянського Союзу.

Онлайн-тест підготовки до ЗНО з історії України №50 "Україна в кінці ХІХ – першій половині ХХ ст." 

Онлайн-тест підготовки до ЗНО з історії України №56 "Доба Київської Русі"

Онлайн-тест підготовки до ЗНО з історії України №57 "Українські землі під владою Великого князівства Литовського і Польщі"

Онлайн-тест підготовки до ЗНО з історії України №58 "Козацька доба в історії України"

Онлайн-тест підготовки до ЗНО з історії України №59 "Україна в XIX ст."

Онлайн-тест підготовки до ЗНО з історії України №60 "Українські землі у ХХ-ХХІ ст."

Новости

Поздравляем всех посетителей нашего сайта с наступающими праздниками!От всего нашего коллектива желаем в Новом году свежих впечатлений, новых знаний, приятного...
Колектив Освітнього порталу "Внешколы" щиро вітає усіх освітян з Днем учителя! Шановні учителі, дякуємо Вам за вашу важливу і складну...

Топ-10

Постмайданное образование Вот уже в четвёртый раз мы составляем рейтинг школ Харькова по результатам сдачи внешнего независимого оценивания (ВНО или...

© 2013-2018, All rights reserved. Образовательный портал "ВнеШколы"