Войти

Авторизация

Имя пользователя
Пароль *
Запомнить меня

Краткий конспект подготовки к ЗНО по истории Украины №34 "Україна в роки Першої світової війни"

Підготовка до ЗНО. Історія України.
Конспект 34. Україна в роки Першої світової війни.

 

Україна в Першій світовій війні

Роки Першої світової війни (далі – І СВ) – 1914 – 1918 рр. Характер війни – імперіалістичний. Для кожної країни існували певні причини для розв'язання І СВ. Загалом це були просто територіальні претензії та зазіхання.
Причини І СВ:
1. Перерозподіл світу.
2. Отримання нових територій з метою:
А. отримання нових ринків збуту;
Б. отримання людських ресурсів;
В. отримання сировинних та енергетичних ресурсів.
3. Економічні, політичні та військові суперечності між Антантою та Центральним блоком.
Привід до війни: вбивство 28 червня 1914 року в Сараєві австрійського ерцгерцога Франца Фердинанда сербським студентом, членом радикальної організації, Гаврилом Принципом.
У війні приймали участь два воєнно-політичних блоки:
1. Антанта – військово-політичне угрупування, основними членами якого були Великобританія, Франція і Росія, створене в 1904 – 1907 роках.
2. Троїстий союз (Центральні держави) – військово-політичний блок Німеччини, Австро-Угорщини та Італії, який склався в 1879 – 1882 і був спрямований проти Франції, Росії та Англії. У 1915 р. Італія перейшла на бік Антанти, а замість неї до Троїстого союзу увійшла Туреччина та Болгарія, перетворивши військо-політичний блок на Четвірний союз.


Плани Антанти і країн Центрального блоку щодо України

Плани Росії:
1. захоплення Галичини й Буковини,
2. заволодіння Стамбулом (Константинополем), узявши під одноосібний контроль протоки Босфор та Дарданелли.
Плани Австро-Угорщини:
1. захоплення частини земель Правобережної України.
Плани Німеччини:
1. захоплення східних та південних земель України з метою подальшого наступу на Росію.
  Отже, ситуація, в якій опинилася Україна була особливо тяжкою, оскільки напередодні війни українські землі перебували під владою двох ворожих одна одній імперій (Російської та Австро-Угорської). Внаслідок цього українці повинні були воювати в братовбивчій війні.

 

Перебіг воєнних дій на території України в 1914 – 1916 рр.

Хід воєнних дій у 1914 р.
  Головні події у 1914 р. відбувалися в Галичині:
1. 23 серпня 1914 р. – Галицька битва
2. захоплення Львова 3 вересня 1914 p. російськими військами,
3. 1914 – 1915 рр. облога та взяття Перемишля.
  Так Галичина й Буковина опинилися під російською окупацією, де було утворено Галицько-Буковинське генерал-губернаторство на чолі з графом О. Бобринським. Він оголосив Східну Галичину й Лемківщину споконвічною частиною великої Росії, запровадив тут великодержавно-шовіністичну політику Петербурга. Окупаційна адміністрація закрила українські установи, школи, клуби, бібліотеки, союзи, в тому числі «Просвіту» та НТШ (Наукове товариство ім. Шевченка), редакції українських газет, пограбувала музеї, заборонила продаж та поширення українських книг і газет. Тисячі українців, насамперед еліту Галичини, депортували на схід. У заслання потрапив і М. Грушевський – видатний український історик. Нещадних репресій зазнала Українська греко-католицька церква (УГКЦ), а її митрополита – Андрія Шептицького заарештували.
Хід воєнних дій у 1915 р.
Франція і Німеччина перенесли головні воєнні дії на Східний фронт.
«Горлицький прорив» 2 травня 1915 р. – німецькі та австро-угорські війська перейшли в контрнаступ, вся Галичини і частина Волині були звільнені від російських військ.
  Внаслідок наступного удару німців – по Ризі – росіяни з тяжкими втратами відступили з Польщі, Холмщини й Підляшшя, частково з Прибалтики й Білорусі. При цьому російська армія провела масову евакуацію українського населення Холмщини та Підляшшя, спалила там багато українських сіл.
Хід воєнних дій у 1916 р.
4 червня 1916 р. – «Брусиловський прорив». Війська російського Південно-Західного фронту під командуванням генерала Брусилова прорвали австро-угорську оборону, через кілька днів було взято Луцьк, у липні – серпні російська армія знову увійшла в Галичину і зайняла Буковину.

Онлайн-тест підготовки до ЗНО з історії України №34 "Україна в роки Першої світової війни"

Новости

Поздравляем всех посетителей нашего сайта с наступающими праздниками!От всего нашего коллектива желаем в Новом году свежих впечатлений, новых знаний, приятного...
Колектив Освітнього порталу "Внешколы" щиро вітає усіх освітян з Днем учителя! Шановні учителі, дякуємо Вам за вашу важливу і складну...

Топ-10

Постмайданное образование Вот уже в четвёртый раз мы составляем рейтинг школ Харькова по результатам сдачи внешнего независимого оценивания (ВНО или...

© 2013-2018, All rights reserved. Образовательный портал "ВнеШколы"