Підготовка до ЗНО. Історія України.
Конспект 33. Українська культура і духовне життя народу на поч. ХХ ст.
Активізація визвольних змагань українського народу, великі соціальні потрясіння, якими ознаменувався початок XX ст., вплинули на культуру та духовне життя.
Освіта
За всієї антиукраїнської спрямованості своєї політики царський уряд змушений був піти на розширення шкільної мережі в Наддніпрянщині. Протягом 1897 – 1911 рр. кількість початкових шкіл зросла тут з 13 570 до 18 719. На 1 січня 1916 р. в Україні діяло понад 300 т.зв. вищих початкових училищ з 4-річним строком навчання. У результаті помітно підвищився рівень грамотності населення.
Розширювалася мережа середніх навчальних закладів. На 1915 р. в Україні було досить багато загальноосвітніх шкіл і професійно-технічних училищ, де здобували освіту і навчалися ремеслам. Але при цьому 70 % українців не вміли читати і писати.
Аналогічною була ситуація у вищій школі, де кількість студентів на поч. XX ст. зросла більш яку два рази. Проте на всій території України не було жодного вищого навчального закладу (ВНЗ) з українською мовою викладання.
Важким було становище освіти на західноукраїнських землях. Влада імперії Габсбургів насаджувала школи з німецькою і польською мовами викладання. Майже недоступною для дітей простих робітників залишалася середня і вища школа. Лише в результаті тривалої боротьби галицькі й буковинські українці перед Першою світовою війною домоглися відчутних успіхів. Таким чином західноукраїнська молодь порівняно з юнацтвом Східної України мала більшу можливість виховуватись в українському дусі.
Онлайн-тест підготовки до ЗНО з історії України №33 "Українська культура і духовне життя народу на початку ХХ ст."