Войти

Авторизация

Имя пользователя
Пароль *
Запомнить меня

Краткий конспект подготовки к ЗНО по истории Украины №23 "Українські землі в складі Австро-Угорщини"

Підготовка до ЗНО. Історія України.
Конспект 23. Українські землі в складі Австро-Угорщини


  Після трьох поділів Речі Посполитої, частина західноукраїнських земель опинилася у складі Австрійської імперії. Галичина – з 1772 р., Буковина – з 1775 р., Закарпаття – з кінця 17 ст.
Велике значення для соціально-економічного розвитку західноукраїнських земель мали реформи Марії-Терезії та Йосипа ІІ (1770-1780х рр.).
Українське національне відродження на західноукраїнських землях наприкінці XVIII — у першій половині XIX ст. мало свій прояв в культурницьких формах.

 

Товариство греко-католицьких священників

  В місті Перемишль, відбулося згуртування культурно-освітнього осередку з греко-католицьких єпископів, серед яких: Михайло Левицький, Іван Снігурський, Іван Могильницький, Іван Лаврівський, Йосиф Левицький та інші. Михайло Левицький розбудував народну освіту в Галичині. Іван Могильницький - автор першої в Галичині граматики української мови «Граматика язика словено-руського».
1816 р. - заснування М. Левицьким та І. Могильницьким культурно-освітнього товариства греко-католицьких священиків, яке мало на меті видання книг українською мовою.

 

«Руська трійця»

1832-1837 рр. – існування освітнього товариства «Руська трійця». Засновники: Маркіян Шашкевич, Іван Вагилевич, Яків Головацький. Свою діяльність «Руська трійця» розпочала зі збирання українського фольклору в Галичині, на Буковині та в Закарпатті.
  Члени «Руської трійці» ставили за мету пробудження національної свідомості українців. Засобом для досягнення мети мали стати книжки українською мовою. В 1837 р. у м. Будин (сучасний Будапешт), було видано альманах «Русалка Дністрова». Її складала низка народних дум, пісень, оригінальних творів і перекладів. Альманах було написано живою народною мовою. Так «Руська трійця» заклала основи розвитку української літературної мови на західноукраїнських землях. Через переслідування Руська трійця розпалася у 1837 р.

 

Революція 1848 –1849 pp. в Австрійській імперії

  За своїм характером це була демократична революція, одна з революцій, які хвилею прокотилися по країнах Європи, тому цей період називається «Весна народів».
Результати революції:
1. створення у квітні 1848 р. Національної Ради – польського політичного органу;
2. створення 2 травня 1848 р. у м. Львів першої української громадсько-політичної організації – Головної Руської Ради (ГРР). Цей орган перебрав на себе роль представника інтересів українського населення Галичини перед центральним урядом і виконував її протягом 1848–1851 pp.
Лідер ГРР - єпископ Григорій Яхимович. Друкований орган ГРР – «Зоря Галицька»  перша у Львові газета українською мовою. З ініціативи ГРР за національну символіку галицьких українців було прийнято традиційний синьо-жовтий прапор та герб (золотий лев на синьому полі).
Вимоги ГРР:
А. відокремлення Східної Галичини від Західної та перетворення її на окремий коронний край, тобто на національно-територіальну автономію;
Б. створення української національної гвардії;
В. впровадження української мови в народних школах та викладання цієї мови як обов'язкового предмета в гімназіях.
На практиці було виконано тільки останню вимогу ГРР. На початку 1849 р. було відкрито кафедру української мови та літератури у Львівському університеті. Її очолив Я. Головацький.
3. Скасування кріпосного права
А. 19 квітня 1848 р. – у Галичині
Б. 9 серпня 1848 р. – у Буковині
В. 2 березня 1853 р. – на Закарпатті.
  Галичину іноді називають українським П'ємонтом за аналогією з італійською провінцією, яка було лідером у боротьбі за визволення італійських земель з-під іноземного гніту та їх об'єднання в одній соборній державі.

Онлайн-тест підготовки до ЗНО з історії України №23 "Українські землі в складі Австро-Угорщини" 

Новости

Поздравляем всех посетителей нашего сайта с наступающими праздниками!От всего нашего коллектива желаем в Новом году свежих впечатлений, новых знаний, приятного...
Колектив Освітнього порталу "Внешколы" щиро вітає усіх освітян з Днем учителя! Шановні учителі, дякуємо Вам за вашу важливу і складну...

Топ-10

Постмайданное образование Вот уже в четвёртый раз мы составляем рейтинг школ Харькова по результатам сдачи внешнего независимого оценивания (ВНО или...

© 2013-2018, All rights reserved. Образовательный портал "ВнеШколы"