Войти

Авторизация

Имя пользователя
Пароль *
Запомнить меня

Стислий конспект підготовки до ЗНО з української мови та літератури №8 "Тропи"

Підготовка до ЗНО. Українська література.
Конспект 8. Тропи

 

Алегорія – вид метафори: інакомовне зображення предмета чи явища через інші, подібні до них, з метою наочно показати їх суттєві риси. Використовується, як правило, у загадках, байках і відзначається загальновпізнаваним характером. Наприклад, у байках через характери осіб (тварин) зображено риси людей, їх вдача: Бджола і Шершень.

 

Гіпербола – троп, що полягає в навмисному перебільшенні певної ознаки, явища, події з метою надати зображуваному більшої виразності, загостреності.
Так ніхто не кохав. Через тисячі літ
лиш приходить подібне кохання. (В. Сосюра)

 

Епітет – художнє означення, влучна характеристика особи, предмета чи явища: очі дівочі, зелений гай, дзвінка пісня, супостат озвірілий.

Постійний епітет закріплюється постійно в межах певного стилю і вказує на сталу ознаку предмета. Найчастіше зустрічається у фольклорі: синє море, буйний вітер.

 

Метафора – складний троп: слово чи словосполучення, що через непряме порівняння розкриває ознаки одного явища перенесенням на нього ознак іншого явища: Колише хмара втомлені громи… (Л. Костенко)

 

Метонімія – троп: перейменування, заміна назви якогось предмета ім’ям чи назвою іншого на основі суміжності чи пов'язаності між ними. Так, замість творів називають ім’я автора, замість людини – її характерний одяг: з’їсти ложку супу, прочитати Шевченка.

 

Оксиморон, оксюморон – стилістичний засіб, що полягає у свідомому поєднанні протилежних, суперечливих, несумісних за змістом ознак: гарячий сніг, лагідна смерть.

 

Персоніфікація (уособлення, олюднення) – один із видів метафори: перенесення ознак і властивостей людей чи якихось живих істот на неживий предмет або явище природи, унаслідок чого вони діють, мислять, відчувають, як люди; найчастіше використовується в казках, байках. Спересердя грім жбурляв блискавки.

 

Порівняння – слово або вираз, через які одні предмети, явища, дії зіставляються з іншими на основі спільності певних ознак; це пояснення одного предмета за допомогою іншого, подібного до нього. Як правило, використовують сполучники порівняння: як, мов, наче, ніби: Чорні гори, як велетенська отара.

 

Символ – предметний або словесний знак, який опосередковано виражає сутність певного явища. Блакитний колір – символ надії.

 

Синекдоха – троп, заснований на заміні назви цілого предмета назвою його частин і навпаки або множини одниною чи навпаки: місто спить; щоб і ноги твоєї не було.

Online-тест підготовки до ЗНО з української мови та літератури №11 "Тропи"

Online-тест підготовки до ЗНО з української мови та літератури №12 "Тропи 2"

Новости

Поздравляем всех посетителей нашего сайта с наступающими праздниками!От всего нашего коллектива желаем в Новом году свежих впечатлений, новых знаний, приятного...
Колектив Освітнього порталу "Внешколы" щиро вітає усіх освітян з Днем учителя! Шановні учителі, дякуємо Вам за вашу важливу і складну...

Топ-10

Постмайданное образование Вот уже в четвёртый раз мы составляем рейтинг школ Харькова по результатам сдачи внешнего независимого оценивания (ВНО или...

© 2013-2018, All rights reserved. Образовательный портал "ВнеШколы"