Войти

Авторизация

Имя пользователя
Пароль *
Запомнить меня

Краткий конспект подготовки к ЗНО по истории Украины №44 "Завершення Української революції"

Підготовка до ЗНО. Історія України.
Конспект 44. Завершення Української революції.


Формальне визнання радянської незалежності УНР. Всеукрревком. Відновлення політики «воєнного комунізму».

  11 грудня 1919 р. – засідання президії ВУЦВК і Раднаркому УСРР, на якому був затверджений склад Всеукрревкому (Всеукраїнського революційного комітету), його очолював Г. Петровський. Всеукрревком анулював усі закони і розпорядження, видані білогвардійськими органами влади і Директорією УНР, поновив чинність Конституції УСРР 1919 р., постанов і декретів ВУЦВК та Раднаркому України, прийнятих до наступу білогвардійців.

Напрямки комуністичного руху в Україні
Після утвердження в Україні радянської влади було здійснене:
1. Націоналізація промисловості, залізниць та банків;
2. Утворення Промбюро, Вищої ради народного господарства (ВРНГ);
3. Утворення Головного комітету щодо здійснення трудової повинності (Головкомтруд).
4. Утворення Центрального управління таборів (ГУЛАГ) .
5. Відновлено політику «воєнного комунізму»:
А. Утворення комнезамів (комітетів незаможних селян) для вилучення продовольства згідно з положенням постанови про хлібну розкладку.
Б. Липень 1920 р. – декрет Раднаркому РСФРР «Про розрахункові операції», який забороняв установам, підприємствам і організаціям купувати матеріали або продукти на вільному ринку. Усі розрахунки могли здійснюватися тільки у безготівковій формі.

 

Варшавська угода між УНР і Польщею

Варшавський договір від 22 квітня 1920 р. – міждержавний договір Польщі і Української Народної Республіки.
Умови договору:
1. Польща визнає незалежність УНР і надає державі військову допомогу,
2. Симон Петлюра, як лідер УНР визнає українсько-польський кордон по річці Збруч і далі по Прип'яті до її гирла.
3. До Польщі мала відійти Східна Галичина та 5 повітів Волині, тобто територія, що належала Австро-Угорщині і Росії.
4. Українська армія переходила в підпорядкування до польського командування.
5. Польща забезпечувала озброєнням три дивізії УНР.
6. На український уряд покладалося утримання польських військ на території України, а поляки брали на себе управління залізницями і фінансами.
18 березня 1921 р. був підписаний Ризький мир – договір між представниками РСФРР і УСРР - з одного боку, та Польщі – з іншого, який формально закінчив польсько-радянський збройний конфлікт 1919 – 1920 років, санкціонував поділ українських і білоруських земель між Польщею і Радянською Росією та фактично анулював Варшавський договір 1920.

 

«Другий зимовий похід»

Жовтень-листопад 1921 року – похід армії УНР («листопадовий рейд»), очоленої Ю. Тютюнником.

План передбачав:
1. Надання воєнної допомоги партизанському рухові в Україні.
2. Перешкоджання вивезенню продовольства з України в Росію і врятування населення від голоду.
3. Підняття всенародного повстання і повалення більшовицького режиму в Україні.
Другий Зимовий похід частин Армії УНР став останньою спробою українських національно-державних сил відкритим військовим шляхом здобути незалежність України в ході національно-визвольних змагань 1917 – 1921 рр.

 

Розгром білогвардійців

Квітень 1920 р.П. Врангель замінив А. Денікіна. Відступивши до Криму, використав розпочату радянсько-польську війну для перегрупування своїх військ, перейшов до наступу на Україну та сформував уряд, який визнала Франція. За підтримки Антанти почалася організація нової російської армії.
Барон Врангель вів таємні переговори з представниками Директорії. На переговорах, що відбулися в Севастополі 10 вересня 1920 року, українська делегація запропонувала врангелівцям укласти воєнно-політичний союз проти більшовиків.
Умови союзу:
1. визнання УНР як самостійної держави;
2. передача Українській державі Чорноморського флоту;
3. координація спільних воєнних і політичних дій тощо.
Бойові дії більшовиків проти армії Врангеля:
7 – 12 листопада 1920 р. – Червона армія форсувала Сиваш, подолала Чонгарські та Перекопські укріплення та вступила до Криму.
16 листопада 1920 р. – захоплення Керчі, ліквідація Південного фронту.
Залишки Білої армії на іноземних кораблях відпливли до Туреччини. Фронтові воєнні операції на українських землях припинилися.
Серпень 1921 р. – перемога більшовиків в громадянській війні.

 

Культура і духовне життя у 1917 – 1920 рр.

Освіта. Початкова й середня освіта.
  При Центральній Раді засновано 53 українські гімназії. В період Гетьманату тривала українізація освіти, обов’язковими предметами стали українська мова, історія та географія. Процес українізації продовжувався при Директорії.
 Радянська влада основну увагу приділяла соціальному реформуванню школи та її підпорядкуванню завданням комуністичного виховання. У липні 1919 р. Раднарком схвалив «Положення про єдину трудову школу», за яким у республіці вводилося обов’язкове безплатне навчання дітей віком від 7 до 16 років. За червневою постановою Наркомосу УРСР 1920 р. створювалася семирічна двоступенева школа.
  У грудні 1919 р. вийшов Декрет про ліквідацію неписьменності «лікнеп» серед населення РСФРР.
Вища освіта.
 У березні 1919 р. радянська влада прийняла нові правила вступу до вузів (у першу чергу приймалися представники робітничого класу й селянства; вступні іспити та плата за навчання ліквідовувалися); реорганізовано управління вищою школою, ліквідована автономія вузів; у 1920 р. створені робітфаки (робітничі факультети, що готували робітничу і селянську молодь до вступу у вузи); університети перетворені на галузеві навчальні заклади (інститути народної освіти).
Література
  Течії в поезії: романтизмВ. Сосюра, В. Чумак, П. Тичина; неокласики об’єднувалися навколо журналу «Книгар» – М. Зеров, П. Филипович, М. Рильський та ін.; символізм – Я. Савченко, Д. Загул; панфутуризм – М. Семенко, З часом з’явилося нове покоління прозаїків – А. Головко, О. Вишня, С. Скляренко.
Мистецтво. Театр. Музика
  У цей період виникли: у 1917 р. в Києві – «Молодий театр» на чолі з Лесем Курбасом; за Гетьманату (1918 р.) – Український театр драми та опери, перетворений радянським урядом на перший театр Української Радянської республіки ім. Т. Шевченка; у 1920 р. у Вінниці - Новий драматичний театр ім. І. Франка; у 1918 р. – Державний симфонічний оркестр під керівництвом О. Горілого, який за Радянської влади став Республіканським симфонічним оркестром ім. М. Лисенка; Українська державна капела під керівництвом       О. Кошиця (у 1919 р. стала Українською республіканською капелою); Київський музично-драматичний інститут. В Україні в цей період працювали композитори: Я. Степовий, Л. Ревуцький, Г. Верьовка, Б. Лятошинський.
Образотворче мистецтво
  У грудні 1917 р. ЦР заснувала Українську академію мистецтв (перші академіки – М. Бойчук (ректор), М. Бурачек, М. Жук, Г. Нарбут та ін.), реорганізовану за Радянської влади в художній інститут. У 1919 – 1920 рр. почалося безоглядне нищення багатьох культурних пам’яток України (особливо храмів), мотивоване необхідністю проведення «культурної революції», виховання людини нового типу, не обтяженого пам’яттю про «темне минуле» творця світлого комуністичного майбутнього.

Онлайн-тест підготовки до ЗНО з історії України №44 "Завершення Української революції" 

Новости

Поздравляем всех посетителей нашего сайта с наступающими праздниками!От всего нашего коллектива желаем в Новом году свежих впечатлений, новых знаний, приятного...
Колектив Освітнього порталу "Внешколы" щиро вітає усіх освітян з Днем учителя! Шановні учителі, дякуємо Вам за вашу важливу і складну...

Топ-10

Постмайданное образование Вот уже в четвёртый раз мы составляем рейтинг школ Харькова по результатам сдачи внешнего независимого оценивания (ВНО или...

© 2013-2018, All rights reserved. Образовательный портал "ВнеШколы"